صفحه اصلی آرشیو اخبار اخبار صنفی تامین آب شرب از اولویت های وزارت نیرو است

تامین آب شرب از اولویت های وزارت نیرو است

پست الكترونيكي چاپ PDF
معاون ویر نیرو در امور آب و آبفا:

تامین آب شرب از اولویت های وزارت نیرو است
كميته اي در استان اصفهان به منظور بررسي حقابه كشاورزان به زودي تشكيل مي شود و سند بهره برداري آب براساس برنامه پنجم براي تمام استان هاي كشور نيز در دست تهيه است و در آينده نزديك رونمايي خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، تامین آب شرب مورد نیاز مردم را از اولویت های وزارت نیرو اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، مهندس "محمدرضا عطارزاده" در نشست ستاد مديريت بحران استان اصفهان، با بيان اينكه اجرای طرح آبرساني خليج فارس به اصفهان با سرمایه گذاری بخش خصوصی مشكل خاصی ندارد و وزارت نيرو از اين طرح حمايت و پشتيباني و تمام مجوزهاي آن را پيگيري مي كند، افزود: اجرای اين طرح براي بخش خصوصي دشوار و گران قيمت است.
وی با بیان اينكه استان اصفهان يكي از استان هاي بحراني در موضوع آب است، گفت: وزارت نيرو تلاش دارد با شيوه هاي كارشناسي و علمي و استفاده از متخصصان و بهره برداران، مشكلات را در كوتاه ترين زمان حل كند.
معاون وزیر نیرو با اعلام اينكه كشاورزان شرق اصفهان چندین سال با مشكل كمبود آب و خشكسالي مواجه بوده اند، ايجاد مشاغل صنعتي در اين منطقه و حداكثر بهره وری از آب موجود را از اقدام های در حال پيگيري براي كاهش مشكلات مردم این منطقه و به ویژه کشاورزان برشمرد.
به گفته وی، كميته اي در استان اصفهان به منظور بررسي حقابه كشاورزان به زودي تشكيل مي شود و سند بهره برداري آب براساس برنامه پنجم براي تمام استان هاي كشور نيز در دست تهيه است و در آينده نزديك رونمايي خواهد شد.
عطارزاده یادآور شد: اولويت نخست وزارت نيرو، تامين آب شرب مردم است ضمن آنکه با اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها، شاهد صرفه جويي مردم در مصرف آب هستيم.
وي در ادامه توسعه باروري ابرها را يكي از اقدام های وزارت نيرو در آينده عنوان كرد و افزود: مشكلات موجود در زمينه خشکسالی فقط مربوط به ايران نيست و تمام كشورها با آن درگير هستند.
وی با بيان اینکه تكميل طرح هاي آبرساني در دستور كار وزارت نيرو است، اضافه كرد: طرح جامع زاينده رود در مرحله نهايي است و طي دو تا سه ماه آينده تكميل مي شود.
عطارزاده با اشاره به مشکلات کشاورزان در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و محدودیت منابع آب و به ویژه کشاورزان اصفهانی، ضمن عذرخواهی از آنان، تصریح کرد: وزارت نیرو از تمام توان خود برای تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی اسفاده کرده و از انجام هیچ تلاشی  کوتاهی نکرده است و این خبر را به كشاورزان اصفهاني می دهیم که مي توانند كشت پاييزه داشته باشند.
وی در عین حال، نزول باران را در این منطقه، تنها راهکار اصلی و نجات بخش دانست.
وی همچنین پروژه تونل انتقال آب بهشت آباد به فلات مركزي را از پروژه های ضروری و حیاتی تامین آب کشور دانست و گفت: پيش بيني مي شود با اجراي آن سالانه حدود 580 ميليون مترمكعب آب به فلات مركزي ايران منتقل شود.
به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، این طرح می تواند کمبود آب شرب مورد نیاز سه استان اصفهان، یزد و کرمان را برطرف کند549480610_orig